Dobra prognoza dla Chorwacji

W ostatnich Globalnych Perspektywach Gospodarczych na 2018 rok Bank Światowy oczekuje wzrostu chorwackiej gospodarki o 2,6% w 2018 roku i spodziewa się nieznacznego ponownego przyspieszenia wzrostu gospodarczego do 2,8% w 2019 roku. Najnowsze prognozy tej instytucji dla tego państwa są nieco niższe niż prognozy innych jednostek. W swoich ostatnich szacunkach Komisja Europejska ogłosiła, że w 2018 roku tutejsza gospodarka wzrośnie o 2,8%, podczas gdy Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) oblicza go na poziomie o 2,7%. Natomiast Chorwacki Narodowy Bank (HNB) jest nieco bardziej optymistyczny i wylicza go na 2,9%.

► Coraz więcej osób i firm docenia możliwość współpracy z tłumaczami będącymi najlepszymi ekspertami w swoich dziedzinach. Dzieje się tak z prostego powodu, zaczynamy rozumieć jak wielkie znaczenie ma bardzo dobra komunikacja, poważny wizerunek, a także profesjonalne podejście do partnerów biznesowych i klientów. Doceniamy również fakt, że taka współpraca to gwarancja najwyższej jakości. Jeśli potrzebujesz translacji z języka polskiego na chorwacki lub z języka chorwackiego na polski zgłoś się do renomowanego biura tłumaczeń.

Przyglądając się sytuacji w Chorwacji

► Business Intelligence for Southeast Europe informuje, że Chorwacja awansowała o trzy pozycje i znalazła się na 92. pozycji w rankingu globalnej wolności gospodarczej w 2018 roku. Kraj odnotował wzrost wyniku fiskalnego, poprawą wydatków rządowych oraz wolności biznesu.

Patrząc na Index od Economic Freedom (IEF, Wskaźnik Wolności Gospodarczej) 2018 Chorwacja znajduje się na 39. miejscu wśród 44 krajów w regionie Europy, a jej ogólny wynik jest poniżej średniej regionalnej i światowej.

To zmierza w dobrym kierunku: Z raportu IEF-u wynika, że choć państwo pozostaje w tyle za wieloma sąsiadami w zakresie strukturalnych reform gospodarczych, to rząd podjął realne działania mające na celu poprawę klimatu biznesowego. W tym celu postanowiono uprościć podatki, aby stymulować wzrost z konsumpcji krajowej i inwestycji zagranicznych.

IEF wskazuje także na problemy i zwraca głównie uwagę na:

 • niestabilność polityczną,

 • poziom zadłużenia sektora publicznego – co przekłada się na niestabilność finansową rządowych wydatków na opiekę zdrowotną,

 • korupcję.

Indeks o Chorwacji:

Chorwacja uzyskała wynik 61,0 punktów, co stanowi wzrost o 1,6 punktu w porównaniu z wynikiem z poprzedniej edycji indeksu.

Wzrosły prawa własności.

Spadła rządowa integralność i skuteczność.

Warto wiedzieć, że:

 • W Chorwacji całkowite obciążenie podatkowe wynosi 37,4% łącznego dochodu krajowego i zmniejsza się. Wydatki rządowe w ciągu ostatnich trzech lat urosły do poziomu 47,4% całkowitej produkcji (PKB), podczas gdy deficyt budżetowy wynosił średnio 3,4% PKB. Dług publiczny odpowiada 84,4% PKB.

 • Duża biurokracja w Chorwacji i niska przejrzystość regulacyjna przyczyniają się do nieprzyjaznego klimatu biznesowego.

 • Polityka rządu nie wpływa znacząco na inwestycje zagraniczne. Raport IEF pochwalił za to Chorwację w sprawie prywatyzacji sektora finansowego.

Poszukujesz świetnego tłumacza, który pomoże ci z przekładami dokumentów z języka polskiego na chorwacki lub z języka chorwackiego na polski? Odwiedź godne zaufania biuro tłumaczeń i oddaj sprawę w ręce profesjonalistów.

Co importują Chorwaci?

OEC (The Observatory of Economic Complexity) w zestawieniu za 2016 rok informuje, że Chorwacja importowała w tamtym czasie towary za 21,6 mld USD.

54. importer na rynku globalnym.

Czy tutejszy import wzrósł lub zmalał w stosunku do poprzednich lat? Jak podaje OEC od 2011 roku do 2016 roku urósł on o 6,28% /w perspektywie rocznej.

► 10 najbardziej popularnych produktów importowanych przez Chorwację to:

 1. samochody: 892 mln USD, 4,1% całej wartości udziału w tym rynku,

 2. ropa naftowa: 835 mln USD, 3,9%,

 3. pakowane leki: 635 mln USD, 2,9%,

 4. rafinowana ropa naftowa: 578 mln USD, 2,7%,

 5. krew ludzka lub zwierzęca: 575 mln USD, 2,7%,

 6. elektryczność: 670 mln USD, 3,1%,

 7. garbowane skóry koni i bydła: 293 mln USD, 1,4%,

 8. sprzęt nadawczy: 280 mln USD, 1,3%,

 9. Komputery: 253 mln USD, 1,2%,

 10. ciężarówki dostawcze: 199 mln USD, 0,92%.

Skąd importuje Chorwacja? Oto lista najpopularniejszych miejsc /kierunków importowych:

 • Niemcy,

 • Włochy,

 • Słowenia,

 • Austria,

 • Węgry,

 • Holandia,

 • Polska,

 • Chiny,

 • Bośnia i Hercegowina,

 • Serbia.

Ciekawostka: A czy zastanawialiście się, czy i co, importują Chorwaci z Polski? Wśród najbardziej popularnych produktów można wymienić: tytoń zwijany, meble, papier toaletowy, mięso wołowe i wieprzowe.

Co eksportuje Chorwacja?

Według danych OEC (The Observatory of Economic Complexity) w 2016 roku na rynki światowe Chorwacja wysłała produkty o łącznej wartości 13,6 mld USD (warto zwrócić uwagę na wartość importu, którą podaliśmy wcześniej).

2 lata temu (2016 rok) Chorwacja była 58. eksporterem na świecie.

Ujemne saldo to konsekwencja wartości eksportu i importu. W tamtym czasie wynosiło ono 8 mld USD. Warto też przytoczyć PKB Chorwacji, które w 2016 roku ukształtowało się na poziomie 50,4 mld USD, natomiast PKB na jednego mieszkańca wyniosło 23,6 tys. USD.

► 10 głównych produktów eksportowych wysyłanych przez Chorwację na rynku globalne:

 1. paliwa mineralne, w tym ropa naftowa: 1,3 mld USD, 9,4% całkowitego eksportu,

 2. maszyny, w tym komputery: 1,26 mld USD, 9,1%,

 3. maszyny elektryczne, wyposażenie: 1,2 mld USD, 8,9%,

 4. farmaceutyki: 927,9 mln USD, 6,7%,

 5. drewno: 791,3 mln USD, 5,7%,

 6. meble, pościel, oświetlenie, znaki, budynki prefabrykowane: 549,2 mln USD, 4,0%,

 7. pojazdy: 512,8 mln USD, 3,7%,

 8. dzianinowa lub szydełkowa odzież, akcesoria: 492,0 mln USD, 3,6%,

 9. artykuły z żelaza lub stali: 428,6 mln USD, 3,1%,

 10. tworzywa sztuczne, artykuły z tworzyw sztucznych: 388,9 mln USD, 2,8%.

Gdzie najczęściej trafiają produkty eksportowane przez Chorwację?

 • Europa (86,3%),

 • Azja,

 • Ameryka Północna,

 • Afryka.

► Ciekawostka: A czy macie świadomość, które chorwackie produkty trafiają na nasz polski rynek? Wśród liderów są: pakowane leki, sosy i przyprawy, video wyświetlacze, dzianinowe skarpety i wyroby pończosznicze czy męskie garnitury.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]