ile jest znakow w jezyku japonskim, japonskie znaki

Ile jest znaków w języku japońskim?

Mahatma Gandhi mawiał: „żyj tak, jakbyś miał umrzeć jutro. Ucz się tak, jakbyś miał żyć wiecznie”. Nauka języka japońskiego to niewątpliwie wyzwanie. Przede wszystkim jest to język zupełnie inny od polskiego. Dochodzi do tego nauka pisma, uczenie się wymowy, czytanie. Nie jest też łatwo przeskoczyć próg kultury. Federico Fellini mawiał, że „inny język jest inną wizją życia”. Flora Lewis z kolei uważała, iż „nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach”. Jakby nie patrzeć: przed Tobą wspaniała podróż. Zacznij więc już teraz, najlepiej od podstaw. Sprawdź dziś, ile jest znaków w języku japońskim (?).

Język Kraju Kwitnącej Wiśni

Myślisz o nauce języka japońskiego? Wspaniale! Haruku Murakami twierdzi, że „nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem”. Ethnologue podaje, że japoński to 13. najczęściej używany język na naszej planecie. Wyliczono, że posługuje się nim 126 mln ludzi na całym świecie. Dla szerszej perspektywy dodamy Ci, że angielski (numer 1. pod względem liczny użytkowników) ma 1,268 mld mówców, język chiński mandaryński (2. miejsce w 2020 roku) ma ich z kolei 1,120 mld, a hindi (3. język w zestawieniu) to 637 mln osób. Choć japoński w naszym kręgu językowym i kulturowym jest orientalnym językiem to cieszy się zainteresowaniem.

  • Japoński: 日本語 nihon-go.
  • Obszar, na którym używa się języka Kraju Kwitnącej Wiśni: Japonia, Wyspy Marshalla, Palau, Tajwan i inne.
  • Język urzędowy w Japonii oraz w Republice Palau.
  • Pochodzenie japońskiego jest nieznane. Jedna z hipotez zakłada, że pochodzi on z języków uralo-ałtajskich lub polinezyjskich. Doszukuje się także podobieństw do tureckiego czy mongolskiego. Wykazywane są również pewne podobieństwa do języka koreańskiego. Do dziś kwestia ta jest nierozstrzygnięta przez językoznawców.
  • Słownictwo japońskie jest zapisywane na alfabet łaciński w transkrypcji Hepburna.
  • Pismo japońskie zapisuje się przy użyciu trzech rodzajów znaków: kanji, sylabariusza hiragana i katakany.
  • Ogromny wpływ na język japoński miał chiński. Zapożyczenia pochodzą również z języka Ajnów, ale i portugalskiego, niderlandzkiego, niemieckiego, francuskiego czy oczywiście z języka angielskiego.
  • Słownictwo japońskie znane w Polsce to głównie słowa i wyrażenia, które pochodzą z filmów, seriali, anime, literatury czy kuchni. Wśród słów japońskich można wymienić chociażby: aikido, bonsai, gejsza, haiku, riksza czy sake.

Ile jest znaków w języku japońskim?

Zanim odpowiemy Ci na pytanie brzmiące: ile jest znaków w języku japońskim (?), warto dowiedzieć się, w jaki sposób Japończycy zapisują znaki. Wiesz? Jeśli nie, zaraz wszystko Ci powiemy! Otóż tradycyjnie i współcześnie teksty zapisuje się tu pionowo, ma to nawet swoją nazwę tategaki. Taki zapis zobaczycie chociażby w książkach czy gazetach. Podczas nauki japońskiego wiesz się, że zapisuje się w kolumnach, a dokładniej od góry do dołu. Z kolei kolumny następują po sobie od prawej do lewej strony.

Znaki Kanji

  • Dai kan-wa jiten​” (The Great Han-Japanese Dictionary) autorstwa Tetsuji Morohashiego liczy około 50 tys. znaków.
  • Z kolei według Jōyō kanji-hyō, czyli oficjalnej listy znaków ustalonej przez Ministerstwo Edukacji w 2010 roku wynosi 2136 znaków. Warto zaznaczyć, że wśród tak zwanych znaków edukacyjnych, których uczą się dzieci w szkole podstawowej, liczba ta wynosi 1006.
  • Istnieje jeszcze coś takiego jak Jinmeiyō kanji , czyli znaki chińskie służące do zapisu imion i nazwisk. Jest ich 863.
  • Do swobodnego czytania książek należy nauczyć się około 3 tys. znaków.
  • W tekstach specjalistycznych zwykle liczba znaków rośnie, przez co liczba znaków zwiększa się do 6 tys.
  • Nihon kanji nōryoku kentei shiken określany także jako  kanji kentei lub kanken to zestaw znajomości japońskich znaków kanji na różnych poziomach.
  • W nauce kanji pamiętaj o kolejności stawiania znaków. Najpierw stawia się kreski górne, dopiero potem dolne. Pierwsze są kreski z lewe, potem te z prawej. Pierwszeństwo mają kreski poziome nad pionowymi. Zaczyna się od kresek środkowych, a kończy na bocznych. Nie zapomnij jednak o tym, że kreska pionowa, która przecina cały znak pojawia się dopiero na końcu. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku kreski poziomej przecinającej znak. Kreska po kresce robisz też kwadraty: składa się on z trzech kresek kreślonych od lewej do prawej. Małe kreski dodajesz na samym końcu. To kilka informacji, o których warto pamiętać podczas pisania znaków.

Znaki hiragana

  • Na sylabariusz hiragana składa się 48 znaków.
  • Jest tu 5 samodzielnych samogłosek.
  • Istnieją tu połączenia spółgłoskowo-samogłoskowe: 9 spółgłosek połączonych z 5 samogłoskami.
  • Jest 1 samodzielna spółgłoska.
  • Znaki hiragana umieszcza się w specjalnej tabeli, tak zwanej 五十音図 gojūonzu, czyli tabeli 50 dźwięków razem ze znakiem, który zapisuje się tak ん.

Znaki katakany

  • Katakana to: かたかな, カタカナ, 片仮名.
  • Japoński system pisma sylabicznego kana.
  • Każdemu znakowi katakany odpowiada znak hiragany.
  • Składa się z 48 znaków.
  • Ma 5 samodzielnych samogłosek.
  • Istnieją tu połączenia spółgłoskowo-samogłoskowe, a dokładniej 9 spółgłosek połączonych z każdą z 5 samogłosek.
  • Jest 1 samodzielna spółgłoska.
  • Stworzono ją z chińskich znaków po to, aby zapisać japońską wymowę.

Czy język japoński jest trudny?

Kolejność pisania kresek, tysiące znaków, wyrazy w słownikach trudne do odnalezienia i odczytania, do tego poziom gramatyczny wymagający przyłożenia się do nauki. Dużo tego. Słyszałeś, że język japoński nie należy do najłatwiejszych, ale czy jest naprawdę tak trudny? Kaligrafia, nauka znaków japońskich, wymowa, pisanie po japońsku – fakt, jest tego trochę. Wszystko zapewne będzie dla Ciebie novum. Być może poczujesz się jakbyś wkroczył do zupełnie innego świata. Ale jeżeli naprawdę chcesz nauczyć się tego języka obcego, wszystko przed Tobą.

  • Obiektywnie patrząc na japoński, jest to język wymagający dla kogoś, kto posługuje się jednym z języków europejskich.
  • W wielu rankingach dotyczących najtrudniejszych języków świata znajdziesz japoński.
  • Każdy, kto uczy się japońskiego lub zamierza w przyszłości podjąć naukę języka Kraju Kwitnących Wiśni powinien wziąć pod uwagę to, że opanowanie tego języka obcego zajmuje trochę czasu. Nie da się tu zrobić błyskawicznego przeskoku od zera do dość dobrego poziomu.
  • Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć: japoński jest językiem trudnym, ale możesz się go nauczyć. Najprościej mieć dobrą motywację i jasno określony cel: np. studia w Japonii czy praca w jednej z tamtejszych metropolii. To pomoże Ci przetrwać trudne początki.

Rozpocznij naukę języka japońskiego

Frank Smith powiedział kiedyś takie piękne słowa: „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze”. Cóż, być może znajomość języka japońskiego nie otworzy tych wszystkich drzwi, o których mowa w przywołanym cytacie, ale na pewno będziesz mieć szanse na realizację wielu rzeczy dotyczących Kraju Kwitnącej Wiśni. Kiedy poznasz ten język będziesz mógł wybrać się w podróż po Japonii i rozmawiać z miejscowymi. A to dopiero początek. Otwiera się przed Tobą możliwość podjęcia studiów na drugim końcu świata, podjęcie pracy w japońskiej firmie czy czytanie w oryginale Murakamiego!

Choć sporo osób próbuje zacząć uczyć się języka japońskiego samodzielnie polecamy Ci znaleźć dobrego nauczyciela czy pójść do szkoły językowej. Nauka japońskich słów, poznanie 3000 znaków do swobodnego czytania książek czy podstawy gramatyki, składanie sylab powinny być poznawane i uczone w obecności kogoś, kto zna ten język obcy i ma wykształcenie pedagogiczne. Świetnie jeśli będziesz mieć okazję uczyć się z native speakerem. Inne pomoce, typu: aplikacje językowe, książki do samodzielnej nauki, seriale z napisami czy muzyka to „pomoc”, dodatkowe opcje, którymi się wspomagaj.

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]