Jak tłumaczyć strony na iOS?

 

Trafiłeś na obcojęzyczną stronę surfując z pozycji swojego iPada? Chcesz poznać jej treść? Ale nie wiesz jak ją przetłumaczyć? Dziś to naprawdę prostsze niż myślisz! Dotąd aby przetłumaczyć zagraniczną stronę musieliśmy korzystać z osobnych aplikacji. Teraz, po aktualizacji swojego iPhone czy iPada możemy to robić prościej. Wystarczy zaktualizować system do najnowszej wersji iOS. I wtedy możemy tłumaczyć strony przez przeglądarkę Safari. To naprawdę proste. Oto krótki poradnik o tym jak tłumaczyć strony na iOS.

Tłumaczenie strony na iOS przez Safari

System iOS dotąd nie dawał możliwości tłumaczenia bezpośredniego stron na urządzeniu Apple. Trzeba było korzystać z translatora zewnętrznego. Od teraz to ma się zmienić. Wszystko za sprawą najnowszej aktualizacji systemu.Teraz wystarczy zaktualizować system do iOS 14. I nasz iPad może tłumaczyć całe strony. Dosłownie w locie. Nowy system od Apple ma za zadanie ułatwić nam życie. Czy tak faktycznie będzie? Sprawdźmy jak tłumaczyć strony internetowe na iOS.

Oprócz nowej aplikacji Tłumacz na iPhone’a i iPada w iOS 14, iPadOS 14, Safari ma również możliwość tłumaczenia całych witryn internetowych przy użyciu najnowszego oprogramowania. Ta funkcja jest w wersji beta, ale działa dobrze. Wspaniale jest widzieć, jak Apple dodaje takie funkcje, które przeglądarka Google Chrome oferowała od pewnego czasu. Bo jak dotąd możliwości tłumaczenia stron przez Safari były mocno ograniczone. Owszem, tłumaczyła strony, ale przy użyciu np. Microsoft Translator lub Tłumacza Google. Trzeba było zainstalować translatory pobierając je ze sklepu App Store. Dopiero wersja oprogramowania 8 dała możliwość tłumaczenia fragmentów stron www. Jednak wersja iOs 14 to prawdziwa rewolucja dla wszystkich użytkowników urządzeń Apple.

Jak tłumaczyć strony na iOS?

Tłumaczenie stron w Safari jest dziś bardzo proste. Tym bardziej, że jest to domyślna przeglądarka na urządzenia MAC. Jak tłumaczyć strony na iOS? Obecnie aplikacja obsługuje 11 języków. Jak szybko przetłumaczyć strony? Błyskawicznie. Oto jak zrobić to w kilku krokach.

Najpierw na iPhonie lub iPadzie otwórz w Safari witrynę w obcym języku

  • Stuknij w aA– ikona w lewym górnym rogu ekranu.
  • Wybierz opcję „przetłumacz na angielski” (albo na inny język obcy).
  • Przy pierwszym użyciu tej funkcji dotknij „Włącz tłumaczenie”  aby korzystać z wersji beta.
  • Możesz dotknąć aA ikonę, aby wyłączyć tłumaczenie.

Co prawda nowa funkcja tłumaczenia witryn w Safari nie jest jeszcze doskonała. Jednak, w ogólnej ocenie działa dość dobrze. Dostępna jest też w większości stron zagranicznych odwiedzanych przez nas. Głównym problemem jest dla niej jeszcze tłumaczenie nazwisk. Zamiast pozostawiać je w wersji niezmienionej, próbuje je na siłę tłumaczyć. Ale, nie wszystkie programy są doskonałe już od pierwszej wersji. Mamy nadzieję, że zostanie to poprawione. Podobno Safari na iPadzie ma mieć wsparcie dla Apple Pencil. Nie chodzi tu wyłącznie o przewijanie stron, lecz o możliwości zaznaczania czy rysowania.

Jak tłumaczyć strony na iOS? Pobierz rozszerzenia

Rozszerzenia do przeglądarek internetowych podnoszą ich funkcjonalność. Po prostu ułatwiają nam życie. Dzięki nim możemy dostosować wygląd przeglądarki do własnych oczekiwań. Możemy też blokować reklamy czy wykonać szybkie tłumaczenie stron www. I tak samo jest z Safari. Rozszerzenia przeglądarki Safari kiedyś trzeba było pobierać bezpośrednio od programistów. Dziś wygląda to inaczej. Obecnie, aby zainstalować rozszerzenie do Safari, musi być ono zatwierdzone przez Apple i dostępne w Mac App Store.

Które rozszerzenia Safari umożliwiają najszybsze tłumaczenie? Najpopularniejszym rozszerzeniem Safari na iPhonie jest z pewnością Translate. To rozszerzenie jest instalowane jako samodzielna aplikacja, do standardowej przeglądarki internetowej w iOS Safari. Doskonale radzi sobie z tłumaczeniem. Jest rodzajem pośrednika. Translator korzysta z 2 internetowych tłumaczy: Google Translate i Tłumacz Bing. I to bez konieczności otwierania translatora w nowej zakładce. Pierwszy działa znacznie lepiej, ponieważ i rozwija się szybciej i zaczął jako pierwszy.

Jak widać tłumaczenie stron na iOS jest dziś prostsze niż nam się wydaje. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy szybko tłumaczyć strony internetowe za pomocą iPhona czy iPada. I to nie tylko ich fragmenty. Dziś możemy przy pomocy tych małych, nowoczesnych urządzeń tłumaczyć nawet całe strony. Prosto, szybko i dokładnie.

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]