Jakim językiem mówi najwięcej ludzi na świecie?

Na świecie żyje obecnie około 7,7 miliarda ludzi. To liczba, która robi ogromne wrażenie. Każda z osób na świecie porozumiewa się przynajmniej w jednym języku. A jakim językiem mówi najwięcej ludzi na świecie? Różne odpowiedzi nasuwają się myśl. Niektórzy powiedzą, że angielski, gdyż jest obecny niemal wszędzie. Rzeczywiście, angielski jest bardzo popularnym językiem. Stał się niemal językiem uniwersalnym. Nazwy własne stają się oficjalnymi nazwami w krajach nieanglojęzycznych. Nikt nie próbuje na siłę tłumaczyć angielskie nazwy. Ale czy właśnie w języku angielskim porozumiewa się najwięcej osób na świecie? Absolutnie nie. Angielski to nie najpowszechniej używany język świata. W dalszej części artykułu zostanie rozwinięty temat najpopularniejszych języków świata.

Jaki język jest najczęściej używany?

Arabski, francuski, włoski a może portugalski? Jakim językiem mówi najwięcej ludzi na świecie? Popularność i wszechobecność języka angielskiego sprawia, że wiele osób uważa, że to właśnie angielski jest najbardziej znanym językiem. Czy rzeczywiście? W języku angielskim mówi około 397 mln. W tym sensie, iż jest on językiem urzędowym dla tej liczby osób. Dodając liczbę osób, która używa go jako drugiego języka, otrzymujemy ponad 612 milionów użytkowników. A biorąc pod uwagę, że na świecie jest w stanie komunikować się w języku angielskim prawie miliard osób, faktycznie można ulec wrażeniu, że jest najbardziej znanym językiem. Jednak prawda jest inna. Angielski to nie najpopularniejszy język na świcie. Zajmuje wysokie, drugie miejsce w rankingu najczęściej używanych języków świata.

A więc jaki język jest na topie listy najczęściej używanych języków na świecie? Język arabski? Język francuski? Żaden z wymienionych. Najpopularniejszy język na świecie to chiński. Liczba użytkowników tego języka przekracza 1,3 miliarda. Co prawda, w języku chińskim wyróżnia się tak na prawdę trzy języki: mandaryński, wu oraz yue. Czasem nazywa się je dialektami chińskiego. Jednak, ze względu, że należą do grupy jednego języka, uznaje się ogólnie jako język chiński.

Jakie języki zasługują na miano najczęściej używanych?

Poza angielskim oraz chińskim, istnieją jeszcze języki, które plasują się wysoko na liście najczęściej używanych języków na świecie. Zapewne na uznanie zasługuje język hiszpański. Jest ojczystym dla 437 milionów mieszkańców naszej planety. Jako drugiego języka stosuje go 91 milionów osób. Kolejny język to hindi. 260 milionów używa go jako języka ojczystego, a ponad 121 milionów jako drugiego języka. Po hindi jest język arabski, następnie rosyjski, bengalski, francuski, portugalski. Pierwszą dziesiątkę zamyka język urdu.

Najbardziej wpływowy język to angielski. Na całym świecie uczy się go około 1,5 miliarda osób. Angielski to język biznesu. Bez jego znajomości niemożliwe byłoby zawarcie wielu kontraktów czy umów handlowych. W szkołach językowych wyszczególnia się osobne kursy dla języka angielskiego w biznesie. A każde biuro tłumaczeń w swojej ofercie posiada przekłady z i na angielski.

Jakiego języka warto się uczyć?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście, znajomość języka angielskiego gwarantuje największy zasięg. Opanowanie gramatyki angielski, wymowy oraz słownictwa to dziś praktycznie wymóg konieczny. Liczba 1,5 mld uczniów na całym świecie pokazuje, że ten język na prawdę silnie oddziałuje na globalne społeczeństwo.

Czy zatem języków mniej popularnych nie warto się uczyć? Absolutnie nie. Nauka każdego języka ma swoje pozytywne strony. Nawet mało znane języki mogą okazać się całkiem dobrą lokatą. Szczególnie w branży tłumaczeń. O ile klienci bez problemu odnajdą tłumacza języka angielskiego, tak ciężej jest trafić na biuro oferujące przekłady w ramach np. języka japońskiego. Wszelkie egzotyczne języki nabierają na popularności. Nauka języków obcych ma także bardzo korzystny wpływ na procesy myślowe i pamięciowe. To świetny trening dla mózgu.

Angielski to najpopularniejszy język na świecie. Chiński posiada największą liczbę użytkowników. A język polski to jeden z najtrudniejszych języków świata. Wiele rankingów plasuje nasz język na trzeciej pozycji. Zatem, jeśli ktoś uważa, że nie jest w stanie przyswoić nowego języka, jest w błędzie. Znając język polski, żaden inny nie powinien sprawiać problemów. Oczywiście to tylko humorystyczna uwaga. Jednak, z dumą możemy poszczycić się umiejętnością komunikowania w trudnym języku.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]