Kierunki studiów językowych

Kierunki studiów językowych

Wiele młodych osób szuka studiów, które zapewnia im dobrą pracę. Nadal bowiem dyplom wyższej uczelni jest doskonałą bazą do aplikowania na wymarzone stanowisko pracy. Jednak jaki kierunek studiów wybrać? W którym kierunku pójść? To jedne z najczęstszych dylematów młodych. Bez wątpienia bowiem dziś znajomość języków obcych jest podstawą w komunikacji międzynarodowej. Jednak wybierając konkretne studia nie zawsze masz pewność, że po ich ukończeniu faktycznie bez problemu znajdziesz pracę. Tym bardziej że dziś takie kierunki jak filologia czy lingwistyka są bardzo popularne. Zatem, które z nich wybrać? Jakie są najpopularniejsze? Dziś to sprawdzamy. Oto kilka słów w tej sprawie.

Najpopularniejsze kierunki studiów językowych

Bez wątpienia studia językowe to najlepsza ścieżka kształcenia przyszłych tłumaczy. Podczas studiów poznajesz nie tylko język obcy, ale także literaturę, kulturę i historię danego kraju. Dzięki temu lepiej będziesz mógł zrozumieć mentalność użytkowników danej mowy. Jednak wiele osób ma dylemat, który z kierunków studiować. Czy lepszym wyborem będzie filologia czy też lingwistyka stosowana? Na to akurat pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam. Na rynku szkół jest tak wiele ofert, że z pewnością jest w czym wybierać. Pytanie jednak należy postawić inne. Jakie? To, w czym będziesz czuł się najlepiej i w którym kierunku planujesz swoją karierę zawodową.

Bez wątpienia najpopularniejsze są kierunki filologiczne. Co prawda kojarzą nam się głównie z językami obcymi, choć równie popularna jest filologia polska. Co prawda największą popularnością cieszy się wśród obcokrajowców, jednak nie jest to wcale kierunek, który nic nam nie da w karierze tłumacza. To nie jest tak. Dobry tłumacz wszak powinien doskonale znać nie tylko język obcy, ale i swój, własny. Ale to oczywiście temat na inny artykuł. Tymczasem wróćmy do studiów o specjalizacji obcej. Wśród ofert uczelni wyższych możemy bez problemu wybrać te, które dają studentom wszechstronne wykształcenie językowe. Nadal wśród nich jedna z najbardziej obleganych jest filologia angielska, filologia germańska, filologia czeska, filologia bałtycka czy hiszpańska, a ostatnio także filologia szwedzka, filologia fińska i filologia duńska. To oczywiście nie jedyne kierunki, jednak jak się okazuje podczas rekrutacji do pracy, nadal bardzo praktyczne.

A co z lingwistyką?

To drugi rodzaj studiów, które możesz wybrać, jeśli marzysz o pracy w zawodzie tłumacza. Jak jest między nimi różnica? W końcu oba z nich dotyczą języków. Różnica jest i to znaczna. Przede wszystkim warto wiedzieć, że studia filologiczne kształcą pod kątem konkretnych języków obcych. To znana nam anglistyka, germanistyka czy japonistyka. W ramach tych studiów jak już wiemy, poznaje się sam język praktyczny oraz poznaje się dany język niejako od środka. Jeśli jednak uważasz, że studia te są dobrym momentem na naukę języka, to tak nie jest. Osoby, które uczą się na tym kierunku już biegle posługują się danym językiem obcym. Wyjątkiem są tu jedynie kierunki azjatyckie, jak chociażby o specjalności języka chińskiego. Właściwie tylko na nich możesz rozpocząć naukę języka od podstaw.

Jeśli jednak zdecydujesz się na specjalizację języka angielskiego, stając się studentem już musisz go znać doskonale. Program studiów nie obejmuje bowiem nauki, a praktyczne ćwiczenia, konwersację itd. Do tego dochodzą przedmioty związane z językoznawstwem, literaturą i historią. Po ukończeniu studiów, jej absolwent posiada interdyscyplinarne wykształcenie humanistyczne. Zupełnie inaczej jest na lingwistyce stosowanej. Tu w trakcie studiów często poznaje się dwa lub trzy różne języki jednocześnie. To kierunek uznawany za nieco bardziej praktyczny. Dlatego jeśli chcesz poznać więcej niż jeden język, lingwistyka będzie dobrym wyborem. Zatem, które kierunki językowe dziś warto wybrać? Po których z nich absolwenci mogą liczyć na dobre oferty? Rynek pracy dziś jest bardzo nieprzewidywalny. To, co jeszcze kilka lat temu dawało gwarancję dobrej pracy, dziś może okazać się jedynie przebrzmiałym trendem. Jednak wciąż jest kilka z nich, którym warto się zainteresować.

Kierunki językowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Chcesz wiedzieć więcej w temacie kierunków językowych? Na pewno, w końcu to dziś bardzo ważny dla Ciebie temat. Zanim jednak przejdziemy do konkretów, czyli, które z nich warto wybrać, kilka słów o nich w ogóle. Co konkretnie? Przede wszystkim warto wiedzieć jaki jest system kształcenia na tego typu kierunkach. Otóż, kierunki językowe w naszym kraju to studia licencjackie i magisterskie. Program kształcenia obejmuje trzy lata na studiach I stopnia i 2 lata jako studia II stopnia. Po zakończeniu kształcenia student otrzymuje dyplom licencjata lub magistra. Zatem po takim kierunku uzyskujesz wykształcenie wyższe. To bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, które marzą o pracy w zawodzie tłumacza przysięgłego. Poza tym naukę możesz podjąć w trybie stacjonarnym lub zaocznym albo dziś online. Ta ostatnia forma jest bardzo wygodna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Podczas rekrutacji na studia najczęściej wymagane są takie przedmioty jak język polski i język obcy. To jednak nie wszystko. Naukę możesz podjąć od razu po zdaniu matury albo jako uzupełnienie wyksztalcenia lub wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie. Wiele osób decyduje się na kierunek językowy jako studia podyplomowe. Mając już bowiem studia magisterskie jako kolejny kierunek wybiera właśnie ten związany z językiem. Dziś to niezwykle popularna forma kształcenia. Dlatego jeśli wcześniej nie wybrałeś kierunku językowego, nic straconego. Tym bardziej, że studia na filologii nadal cieszą się dużym powodzeniem wśród młodych osób. Wynika o przede wszystkim z wymagań rynku i daje ogromne możliwości pracy. Które więc z nich są dziś popularne i które z nich faktycznie warto wybrać?

Kierunki studiów językowych – które warto wybrać?

Jeśli marzysz o studiowaniu na kierunku, na którym dominującym językiem jest jeden z popularnych, wybierz lingwistykę stosowaną. To oferta, którą ma coraz więcej uczelni w naszym kraju. Dlaczego to dobry wybór? Przede wszystkim dlatego, że możesz wybrać wariant, który łączy język angielski z językiem arabskim czy chińskim. Studia na tym kierunku dają nam o wiele więcej niż podczas nauki tylko jednego języka. Taka mieszanka dwóch języków obcych czy nawet trzech daje Ci ogromną przewagę na rynku pracy. Poza tym łączenie kilku języków i ich znajomość to dziś przyszłość nauki języków obcych. Przede wszystkim dlatego, że po anglistyce jesteś tylko specjalistą tego języka. Natomiast jeśli połączysz go z innymi, stajesz się ekspertem po dwóch czy nawet trzech. Widać różnicę, prawda? Jeśli jednak wolisz studia na kierunku jednego języka, wybierz ten, który nie tylko da Ci satysfakcję, ale także będzie dopasowany do obecnych wymagań rynku pracy. Kochasz angielski? Zatem wybierz studia na niego ukierunkowane. Dobrym pomysłem jest m.in. English business. To język biznesu, który dziś jest na wagę złota. Jeśli dobrze czujesz się w językach spoza naszego obszaru językowego, możesz wybrać coś bardziej egzotycznego. Dziś potencjał drzemie w językach dotąd uznawanych za rzadkie. To nie tylko język japoński czy chiński, ale także języki skandynawskie.

Przyszłościowe kierunki językowe

Jeśli chcesz wiedzieć, które studia dają gwarancję dobrej pracy, to nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Żyjemy w bardzo niepewnych czasach. A to oznacza, że moda czy trendy na rynku pracy zmieniają się szybciej niż nam się wydaje. Wszystko bowiem zależy od sytuacji panującej na rynku. Idealnym przykładem na to jest język rosyjski. Niegdyś był to język powszechnie znany, którym każdy z nas władał. Jedni lepiej, inni nieco gorzej, ale był w codziennym niemal użyciu przez nas. Później sytuacja diametralnie się odwróciła i popadł on w niełaskę na długie lata. Jako język kojarzony z komunizmem przestał być uczony w szkołach, a na uczelniach był niepopularny. Jednak nic nie trwa wiecznie. Od pewnego czasu znów zaczął być chętnie wybierany. Dlaczego? Wynika to z intensywnej współpracy gospodarczej między polskimi i rosyjskimi firmami. Dlatego znów tłumacze języka rosyjskiego są potrzebni. I podobnie jest z innymi językami. Wszelkie więc szacowania popularności czy zapotrzebowania na konkretne języki to jedynie prognozy. Jednak jest kilka kierunków językowych, które na pewno warto wziąć pod uwagę.

Bez wątpienia warto celować w skandynawistykę. To języki, które bez wątpienia w najbliższych latach będą bardzo potrzebne. Znając język szwedzki czy duński dziś możesz liczyć na świetną pracę, nie tylko w Polsce. Coraz intensywniejsza współpraca Polski z krajami Dalekiego Wschodu sprawia także, że coraz częściej potrzebujemy tłumaczy języka arabskiego, chińskiego czy języka japońskiego. Warto więc rozważyć ich naukę. Na absolwentów studiów o specjalizacji języków rzadkich także czekają atrakcyjne oferty pracy. I co ciekawe, tu program studiów obejmuje naukę tych języków od podstaw. To bardzo ważne, dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają przygodę z tymi językami. To oczywiście nie jedyne opcje, które mamy do wyboru. Zanim podejmiesz decyzję, sprawdź jaką ofertę ma dla ciebie wybrana uczelnia.

Studia lingwistyczne – czy warto?

Odpowiedź może być tylko jedna. Zawsze warto. Jednak warto zaznaczyć, że są to studia dla pasjonatów języków obcych. Zatem, nie dla każdego. Filologie obce to przede wszystkim doskonały wybór dla miłośników języków. Jeśli nim nie jesteś, rozważ czy ta ścieżka kształcenia jest faktycznie dla Ciebie. Osoba, która zdecydowała się właśnie na ten kierunek musi bowiem liczyć się z ogromną pracą, którą będzie miała przed sobą. Tylko intensywna nauka języka przyniesie bowiem wymierny efekt. I nie chodzi tu wyłącznie o wyniki na studiach. Raczej o przyszłość w tym zawodzie. Jeśli jednak widzisz siebie w roli nauczyciela języka obcego albo tłumacza, warto je wybrać. Jakie zatem mamy perspektywy po ukończeniu tych studiów? W końcu oprócz znajomości języka mamy także wiedzę z zakresu historii i kultury danego kraju. Zatem nie tylko nasze umiejętności językowe mogą być docenione. Poznając podczas studiów pierwszego stopnia czy drugiego wiedzę dotyczącą literatury i kultury kraju, możemy pracować w różnych miejscach. I wcale nie musi być to szkoła.

Wiele międzynarodowych instytucji szuka nowych pracowników ze specjalnością danego języka. Czy to oznacza, że jeśli znasz angielski czy język hiszpański, Twoje szanse na dobra pracę maleją? Niekoniecznie. Studia kształcą wszechstronnie. Ich zadanie jest wykształcenie studenta co najmniej na poziomie B1, albo nawet C1 zgodnie ze standardami Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego. A to oznacza, że po ich ukończeniu jesteś specjalistą wybranego języka. I nie zapominajmy, że studenci uczą się języka, ale i o wiele więcej. Zatem właściwie możesz pracować w wielu branżach, choć najbardziej oczywistą jest na pewno branża tłumaczeniowa. Tu zawsze będzie zapotrzebowanie na dobrych tłumaczy.

 

 

 

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]