Najbardziej potrzebne jezyki obce na rynku pracy

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy

Jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Czy jest język, który aktualnie stanowi klucz do kariery zagranicznej? Jakie języki obce znają Polacy? Pytań, na które chciałbyś poznać odpowiedzi jest wiele. Jak mawiał Roger Bacon „znajomość języków jest bramą do wiedzy”. Edward De Waal powiedział kiedyś: „z językami wszędzie jesteś w domu”. Z kolei Frank Smith mawiał: „jeden język ustawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają każde drzwi po drodze”. Trudno, abyś nie wziął sobie tych słów do serca. W końcu znajomość języka obcego to nie tylko przyjemność, frajda i duma z tego, że potrafisz się nim posługiwać, ale nauka języka obcego (np. języka angielskiego, języka niemieckiego, języka rosyjskiego, języka francuskiego, czy norweskiego, szwedzkiego, chińskiego, hiszpańskiego) czy kilku z nich to lepsze możliwości zawodowe, wyższe zarobki czy chociażby możliwość zawierania przyjaźni z ludźmi z różnych kręgów kulturowych i różnych krajów.

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy: Języki obce na rynku pracy – jakich warto się uczyć?

Chcesz dowiedzieć się, jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Których z nich najczęściej wymagają pracodawcy od kandydata? Które z nich są poszukiwane na rynku? Nie trzeba chyba Cię przekonywać, że warto się ich uczyć, ponieważ osoby znające języki mogą uczyć się i studiować za granicą, mają szanse na znalezienie atrakcyjnej pracy (to podstawa współczesnej kariery zawodowej poza granicami ojczyzny, ale i w naszym kraju), podróżują samodzielnie po Europie i całym świecie, poznają ludzi z różnych zakątków naszej planety. To także możliwość czytania książek w oryginalne, zrozumienia słów piosenek ulubionych muzyków z innych krajów czy oglądanie filmów bez lektora, dubbingu czy napisów. Dobry poziom językowy sprawia, że jesteś bliżej kultury, tego drugiego człowieka z innego kraju i co ciekawe, rozwijasz swój mózg.

A jakich języków obcych warto się uczyć? Idąc kluczem najbardziej popularnych języków świata według klasyfikacji Ethnologue z 2020 roku warto mieć na uwadze, że te z nich posiadają obecnie najwięcej użytkowników na naszej planecie. A są to: angielski (1,268 mld), chiński (1,120 mld), hindi (637 mln), język hiszpański (538 mln), francuski (277 mln), arabski (274 mln), bengalski (265 mln), rosyjski (258 mln), portugalski (252 mln), indonezyjski (199 mln).

A jakie języki obce sprawiają, że mamy „dostęp” do lepszych ofert pracy? Są to:

  • angielski,
  • język niemiecki,
  • hiszpański,
  • francuski,
  • rosyjski,
  • języki skandynawskie: norweski, szwedzki, fiński,
  • włoski.

Warto też mieć na uwadze takie języki obce jak:

  • arabski,
  • turecki,
  • japoński,
  • holenderski.

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy: Jakie języki obce znają Polacy?

Jesteś ciekawy, jakie języki obce znają Polacy? Ile osób posiada biegły poziom znajomości języka obcego, który zna? Czy Polacy uczą się więcej niż jednego języka obcego? Według badania przeprowadzonego przez TNS na temat znajomości języków obcych w czerwcu 2015 roku:

  • 38% Polaków zna jeden język obcy,
  • 15% osób zna dwa języki obce,
  • 3% aż trzy języki obce.

Najwięcej Polaków włada angielskim. Na drugim miejscu wśród osób znających języki obce znalazł się rosyjski. Na trzecim miejscu jest niemiecki. Dalej są: francuski, włoski, hiszpański. Co ciekawe, w badaniu TNS mowa o tym, że aż 41% Polaków miało sytuację w swoim życiu, w której żałowali, że nie znają języka obcego.

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy: Język angielski nadal w cenie

Jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy? Czy angielski jest nadal w cenie? Co sprawia, że znajomość angielskiego nadal jest tak ważna i kluczowa w nauce i pracy? Można powiedzieć, że angielski jest hegemonem. To współczesny Lingua Franca. Króluje wśród najpopularniejszych języków świata, numer jeden w świecie Internetu (wystarczy spojrzeć na wyliczenia Internet World Stats). Potrzebny jest firmom, które chcą działać na rynku europejskim i międzynarodowym.Trudno sobie wyobrazić bez niego świat biznesowy. Jeśli masz partnerów zagranicznych, angielski jest koniecznością. Obecny jest niemal wszędzie w gospodarce. To gwarancja dobrej pracy, atrakcyjnej posady, świetnych zarobków. Znajomości tego języka często na poziomie komunikatywnym, biegłym czy wręcz jako język ojczysty wymaga w CV wiele firm. Jest jednym z języków świata i trzeba się z tym liczyć.

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy: Jakie języki są najbardziej potrzebne na rynku pracy?

Jakie są najbardziej potrzebne języki na rynku pracy? Czy liczy się coś poza english? Są branże, które wymagają kilku języków obcych? Już więc wiesz, jakich języków warto się uczyć. Gwarantują zatrudnienie, lepsze warunki pracy i atrakcyjniejsze wynagrodzenie. Interesujące jest to, że analizując ogłoszenia o pracę, które pojawiają się w sieci i prasie, zaskakuje, że oczekuje się od osób poszukujących pracy nie tylko znajomości języka angielskiego, ale liczy się znajomość języka niemieckiego. Rośnie wartość języków skandynawskich.

Ogłoszenia o pracę pokazują wyraźnie, że oprócz języka angielskiego bardzo pożądanym językiem, jest język naszych zachodnich sąsiadów, Niemców. Zapotrzebowanie na specjalistów i pracowników znających niemiecki jest naprawdę duże. Poziom komunikatywny, biegły czy business dają odpowiednio określone przełożenie na wynagrodzenie.

Z kolei portal praca.pl wylicza, że branże, w których poszukiwane na rynku pracy są osoby znające języki obce (gdzie język obcy to często wręcz wymóg) są to np. sektor usług nowoczesnych (BPO / SSC), turystyka, IT, startupy, marketing.

Znajomość co najmniej jednego języka sprawia, że otwierają się szersze możliwości, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników znających język obcy lub języki obce jest spore i ciągle rośnie. Poza tym posługiwanie się językiem obcym sprawia, że nie musisz ograniczać się tylko do Polski i masz możliwość aplikować na ogłoszenia o pracę w wielu krajach świata. Oczywiście znajomość dwóch języków czy posługiwanie się kilkoma językami to przewaga nad innymi kandydatami i najczęściej wyższe zarobki. Przeglądając oferty pracy warto też zwrócić, że często najbardziej poszukiwane są osoby wcale nie z biegłą znajomością języka obcego, ale z komunikatywną.

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy: Dodatkowy język obcy = lepsza praca

Już wiesz, jakie są najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy. Ale wciąż zastanawiasz się nad tym czy dodatkowy język obcy, to lepsza praca? Co daje znajomość przynajmniej jednego języka obcego? Języki europejskie nadal są w cenie. Angielski króluje. Jeśli możesz pochwalić się znajomością posługiwania się angielskim, niemieckim, rosyjskim, włoskim, holenderskim czy chińskim; na pewno masz szansę na szybkie znalezienie satysfakcjonującej cię pracy. Jeśli spojrzymy na osoby zza wschodniej granicy (np. Ukraina), widać, że każdy, kto ma umiejętność posługiwania się polskim mógł sprawnie znaleźć dobrą pracę. W Polsce wydaje się, że znajomość języka angielskiego i niemieckiego to większa pewność, lepszej pracy i wyższych zarobków. Pamiętajmy jednak, że nawet biegła znajomość dwóch języków obcych niczego nie gwarantuje, jeśli oprócz umiejętności posługiwania się językiem nie będziemy chcieli pracować w branżach, w których są obecnie oferty pracy.

Dziś wymóg znajomości języka obcego nikogo nie dziwi, ponieważ wielu pracodawców wymaga znajomości języków. Pamiętajmy, że ich nauka to inwestycja w lepszą przyszłość, fajniejsze możliwości, rozwój, a także lepsze perspektywy zawodowe. Zawsze wszystko, co daje Ci przewagę nad konkurencją, jest warte czasu i energii. Frank Smith powiedział kiedyś: „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze„.

Zainteresować Cię może także:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]