Nie tylko dla mężczyzn

Wiodąca na świecie firma badawczo-doradcza Gartner twierdzi, że globalne wydatki na IT sięgną 3,7 mld USD w 2018 roku. Jest to 4,5% wzrost w stosunku do 2017 roku. Mimo potencjalnego wpływu Brexitu, wahań kursów walut i globalnej recesji, firmy będą nadal inwestować w ten sektor, ponieważ przewidują wzrost przychodów. Zmieni się jednak schematy wydatków, ale sztuczna inteligencja pozostanie głównym motorem wzrostu. Coraz częściej wśród miejsc atrakcyjnych dla inwestorów IT wymienia się Polskę. Dlaczego? Jednym ze znaczących czynników jest kapitał ludzki, mamy wielu młodych i dobrych specjalistów w swoich dziedzinach, w tym kobiety, które wreszcie zaczynają być widoczne w tej branży.

Działasz w IT i potrzebujesz wsparcia profesjonalnego tłumacza? Szukasz eksperta w twojej dziedzinie, który oprócz umiejętności translatorskich wykazuje dużą wiedzę w temacie? Zapukaj do renomowanego biura tłumaczeń, któremu zaufało wielu specjalistów i firm z branży technologii informacyjnych.

Co powiesz o Polce pracującej w IT?

Co i ile wiemy o Polkach, które odważyły się podjąć pracę w IT? Kiedy zaczęły swoją przygodę z komputerami? Co studiowały? Czy lubią się rozwijać? Ile lat ma przeciętna pracowniczka tego sektora? Gdzie pracują? Czy ich zarobki są konkurencyjne w stosunku do innych branż? Na te i wiele innych pytań, które aż cisną się nam na usta odpowiadają wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Geek Girls Carrots przez agencję SW Research.

Jesteście gotowi zaspokoić waszą ciekawość…?

Ciekawość prowadzi nie do piekła, ale do IT

Pierwszy kontakt z komputerem respondentka badań Geek Girls Carrots miała pomiędzy 8,9 a 9,6 rokiem życia. Natomiast zainteresowania komputerami odkryła w wieku ok. 15,7-16,2 lat.

Ciekawość, grupa rówieśnicza i rodzina – to najczęstsze powody zwrócenia się ku tej branży.

Utarty schemat edukacji…?

48% kobiet z IT studiowało kierunki ścisłe, w tym aż 78% informatykę. Warto podkreślić, że 60% z nich posiada wykształcenie magisterskie.

Czy z perspektywy czasu i obecnej pracy są usatysfakcjonowane tym, że na swoją ścieżkę edukacji wybrały właśnie informatykę?

  • 85% kobiet jest zadowolonych ze swojego wyboru.

  • 78% ponownie podjęłoby taką samą decyzję.

A może jakiś kurs online?

Nie poprzestają na studiach. Najczęściej jako dodatkową formę edukacji wybierają staże/praktyki, studia podyplomowe czy specjalistyczne kursy językowe. Najbardziej otwarte są na kursy online (aż 75%), networkingi/meetupy (50%), szkolenia specjalistyczne (44%). Natomiast zaledwie 9% z nich doskonali się poprzez realizację projektów.

IT daje satysfakcję

Satysfakcję z pracy w IT ma aż 72% z nich. Trzeba jednak podkreślić, że większa część kobiet-respondentek badania GGC pracowała kiedyś poza branżą – dotyczy to aż ¾ z nich. Przeciętny staż pracy w branży to ok. 4,5 roku.

Wciąż to świat mężczyzn, ale kobiety wreszcie są widoczne!

Na 10 mężczyzn przypada 3,5 kobiety. Patrząc wstecz to i tak całkiem dobry wynik. 53% pań pracujących w IT jest zdania, że kobiecie trudniej niż mężczyźnie jest poradzić sobie w branży nowych technologii.

Stereotypy, nierówne zarobki i odrzucanie kandydatur

Na 2048 kobiet, które wypełniły ankiety dla GGC aż 85% z nich doświadczyło nierównego traktowania zw. ze strefą zawodową w IT. 61% uzyskało niższe wynagrodzenie niż mężczyzna na tym samym stanowisku, a 28% spotkało się z odrzuceniem kandydatury ze względu na płeć. Padały także ofiarą stereotypów.

Praca o wielu zaletach

Jeden z największych plusów pracy w tej branży to wysokość zarobków, jest z nich zadowolonych aż 89% kobiet. Wśród największych zalet pojawia się też możliwość pracy z dowolnego miejsca o dowolnej porze, co za walor postrzega 80% pań z IT. Docenia się też swobodną atmosferę i luźną kulturę pracy, za tym argumentem jest 77% respondentek badania.

Dobra i stała praca czeka na kobiety w IT

Badanie wykazało, ze 94% respondentek ma stałą pracę, w tym blisko 74% z nich zawarło ze swoim pracodawcą umowę o pracę, a ok. 5% pracuje dorywczo.

Najliczniej pracują w dużych przedsiębiorstwach technologicznych. Największy odsetek z nich piastuje stanowiska specjalistyczne. Są też zawody tj.: programista, tester oprogramowania, Product Owner, Scrum Master, Project Manager czy analityk. Wśród

Króluje młodość

Przeciętna respondentka pracująca w IT w Polsce ma ponad 29 lat.

Kierunek duże miasta

27% z nich pochodzi z miast o wielkości powyżej 500 tys. mieszkańców, a 65% mieszka w nich obecnie. Najwięcej kobiet w polskiej branży IT zamieszkuje województwo mazowieckie dolnośląskie i małopolskie.

Nie ma w tym nic dziwnego, to tam znajdują się międzynarodowe korporacje, a także mniejsze firmy zatrudniające poszukujące specjalistów z tego sektora. Do tego można tam znaleźć społeczności technologiczne i programistyczne.

Ile zarabia kobieta w IT?

Zarobki są zróżnicowane. 19,7% respondentek osiąga wynagrodzenie między 1500 a 3000 zł netto, 20,1% między 3000 a 4000 zł netto, 16,4% między 4000 a 5000 zł netto, a 11,5% między 5000 a 6000 zł netto.

Najwięcej pieniędzy trafia do kieszeni kobiet z województwa mazowieckiego i łódzkiego. Na Mazowszu 40% z kobiet zarabia ponad 5000 zł netto, a więcej niż 11% ponad 8000 zł netto.

Najmniejsze dochody z IT osiąga blok wschodni.

Niechętne do ekspansji poza granice Polski?

Zaledwie 9% kobiet z tego sektora pracowało za granicą. Natomiast te, które podjęły się wyjechać z kraju zazwyczaj swoją decyzję podejmowały ze względu na chęć nauki i doskonalenie języka, wysokość zarobków czy wyzwania w nowej pracy.

Co 5 przedstawiciela tej branży ma dzieci

Co piąta respondentka badań Geek Girls Carrots ma dzieci. Aż 56% matek z branży IT uważa za łatwe łączenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci.

Nie daj się konkurencji i stając przed potrzebą przekładu różnego rodzaju materiałów dotyczących branży IT miej świadomość, że profesjonalizm tłumacza i jego wiedza ekspercka to twoja gwarancja na translację bez jakiejkolwiek wpadki.

IT w globalnej wiosce, czyli rola tłumaczeń w branży

Technologie informacyjne stały się obecnie integralną częścią niemal każdej sfery ludzkiego życia, a każdy typ nowoczesnego sprzętu, to albo urządzenie z wbudowanym komputerem, albo opcje łączenia systemu ze sterowaniem komputerowym. Z reguły dokumentacja tego typu urządzeń zawiera określoną terminologię, która jest zrozumiała tylko dla specjalistów IT i stanowi duże wyzwanie dla tłumaczy technicznych.

Stąd tłumaczenie IT stało się odrębną gałęzią tłumaczenia pisemnego. Złożoność wysokiej jakości tłumaczeń informatycznych, a także innych przedmiotów technicznych polega na tym, że profesjonalni lingwiści-humaniści zazwyczaj nie są zbyt silni w tego rodzaju przekładach. Ponadto ze względu na szybkie tempo rozwoju technologii informatycznych konieczne jest nieustanne podglądanie branży i bycie na bieżąco z nowinkami, a wszystko po to, aby utrzymać odpowiedni poziom profesjonalizmu.

Ogromna różnorodność tłumaczonych tekstów sprawia, że translacja dla branży IT jest jeszcze bardziej wymagająca. Teksty te obejmują:

  • podręczniki sprzętu,

  • oprogramowania,

  • opisy techniczne,

  • artykuły,

  • informacje prasowe,

  • recenzje porównawcze,

  • wiele innych.

Zadaniem tłumacza przekładającego teksty z branży IT jest również lokalizacja oprogramowania, w szczególności sprawa ta dotyczy tłumaczeń gier na PC.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]