Tłumacz Google ma nam coraz więcej do zaoferowania

12 lat Tłumacza Google z jednej strony brzmi skromnie, a z drugiej strony to już całkiem pokaźny kawałek czasu. Na przestrzeni tych lat zaszło wiele zmian na świecie, które można też dostrzec w ewolucji tego narzędzia. Dziś nie tylko klient biznesowy, ale i przeciętna osoba poszukuje usług tłumaczeniowych. Coś, co oferowane jest nam za darmo, brzmi po prostu świetnie! I takie też jest, ale dla osoby prywatnej, szczególnie udającej się w podróż. Tutaj niezależnie od tego, czy chodzi o pobieranie plików do użytku w trybie offline, tłumaczenie na żywo za pomocą aparatu czy prowadzenie rozmowy głosowej, szybko i łatwo otrzymamy w zadowalającej nas jakości przekład. Z kolei wartość „tłumaczenia” Google dla firm wciąż pozostawia wiele do życzenia i przede wszystkim stawia pytanie o to, czy jest to coś, z czego powinni korzystać profesjonaliści?

Szukasz profesjonalnego tłumacza, z doświadczeniem i pasją, ponieważ jesteś zdania, że tłumaczenie maszynowe może jedynie być dodatkiem do pracy ludzkiej? Dobrym pomysłem jest znalezienie właściwego eksperta przez renomowane biuro tłumaczeń.

Tłumacz niezależnie od tego, czy masz dostęp do Internetu

Bycie offline dla pokaźnej grupy z nas jest czymś wprost nie do zniesienia. Przyzwyczailiśmy się tak do Internetu, że dostęp do niego wydaje się być naturalny. Gdy jesteśmy online czujemy się tak jakby dosłownie otworzono przed nami drzwi do całego świata.

Trzeba jednak wciąć poprawkę na to, że czasem po prostu możemy zostać odcięci od sieci. Są miejsca na świecie, gdzie nie ma do niego dostępu, albo jest mocno utrudniony. Czasem bywa tak, że po prostu wyruszając do odległego kraju poza hotelem nie będziemy mogli liczyć na połączenie się z Internetem.

Stąd funkcja offline Tłumacza Google to świetna opcja np. dla osób, które zamierzają wyjechać w podróż do innego kraju. Wystarczy przed wyjazdem pobrać pakiet językowy i gotowe! Będziemy mogli tłumaczyć potrzebne nam słowa, zwroty czy zdania w każdym miejscu.

Potrzebuję czegoś tradycyjnego, czyli chcę przetłumaczyć tekst

Jest to pierwsza funkcja, z jaką wyszedł do nas Tłumacz Google. Choć początki były skromne, ponieważ narzędzie to obsługiwało tylko angielski i arabski, dla wielu z nas było to coś znaczącego w tamtym czasie. Dziś nasze oczekiwania urosły, tak do dostępności języków, jak i dokładności samego tłumaczenia. Nie ma jednak w tym nic dziwnego, tak po prostu działa postęp.

Jak to działa? Jeśli potrzebujemy wiedzieć, co znaczy jakieś słowo czy zwrot po prostu wpisujemy je i gotowe! Mamy tłumaczenie. Dodajmy jeszcze, że po lewej stronie znajduje się język, z którego chcemy przetłumaczyć słowo czy frazę. Mamy tam menu z różnymi językami, jeśli chcemy dany język zmienić wystarczy je dotknąć i wybrać inny. Można także skorzystać z opcji Wykryj język, to coś dla każdego, kto preferuje automatyczne tłumaczenie. Z kolei po prawej stronie mamy język, na który chcemy, aby nasze słowo czy zwrot było przełożone. Jeśli chcemy go zmienić, postępujemy podobnie jak w przypadku języka wyjściowego.

Potrzebuję przetłumaczyć, to, co napisałem

Jesteśmy coraz bardziej wymagający. Specjaliści pracujący nad udoskonalaniem Tłumacza Google dobrze o tym wiedzą i wychodzą naprzeciw naszym oczekiwaniom i potrzebom. Tak właśnie narodziła się ta kolejna funkcja.

Możemy pisać na ekranie i pozwolić Tłumaczowi Google wykryć to, co napisaliśmy, a następnie przetłumaczyć to na interesujący nas język.

Jak to zrobić? Wystarczy dotknąć funkcji Pismo ręczne i zacząć pisać w polu Napisz tutaj.

Chcę porozmawiać z drugą osobą, ale problemem jest bariera językowa. Po prostu mów do Tłumacza Google

Jeszcze jakiś czas temu dla wielu osób coś takiego było po prostu nieprawdopodobne i przywodziło na myśl coś wyjętego z filmów, aniżeli cokolwiek mającego wspólnego z rzeczywistością.

Ta funkcja Tłumacza Google umożliwia prowadzenie rozmowy z drugą osobą, ale bynajmniej nie z sąsiadką czy sąsiadem mówiącym po polsku. Chodzi oczywiście o zrozumienie się z osobą, która mówi w innym języku. Działa to na takiej zasadzie, że narzędzie wykrywa mowę przez mikrofon telefonu, a następnie wyświetla tłumaczenie na ekranie.

Jak to działa? Wystarczy dotknąć przycisku „Rozmowa”. W dolnym rogu ekranu ustaw język, w którym rozmawiasz z drugą osobą. Co ważne, każda osoba może dotknąć ikony mikrofonu w odpowiednim języku, gdy chce rozmawiać. Tłumaczenie pojawi się w czasie rzeczywistym powyżej. Mało tego! Jeśli dotkniemy ikony głośnika, usłyszymy tłumaczenie wypowiedziane na głos.

Widzę napis w nieznanym języku i pilnie potrzebuję wiedzieć, co on oznacza

Nie w każdej sytuacji możemy poprosić o wsparcie profesjonalnego tłumacza czy nawet osoby posługującej się konkretnym językiem obcym. Czasem po prostu wyjeżdżając na wakacje do egzotycznego miejsca na świecie zderzamy się z zupełnie inną kulturą i innym językiem. Zdarzają się sytuacje, że z pilnej potrzeby lub ciekawości chcemy wiedzieć, co oznacza jakieś słowo czy fraza. Tłumacz Google nam w tym pomoże.

Jeśli chcemy przetłumaczyć tekst np. z napisu widniejącego na ścianie w obcym kraju wystarczy ustawić dwa języki w Tłumaczu Google i wybrać Aparat. Teraz jeszcze musimy skierować nasz aparat na tekst, który chcemy przetłumaczyć. Tłumaczenie pojawi się na zdjęciu! Jeśli potrzebujemy więcej światła, dotykamy ikonę lampy błyskowej, jeśli chcemy zatrzymać obraz, dotykamy ikonę pauzy.

Nic nie musi iść w niepamięć. Zapisuj swoje tłumaczenia

Lepiej spożytkować nawet krótką chwilę na coś innego niż kolejne tłumaczenie tych samych słów czy zwrotów.

Tłumacz Google oferuje funkcję zapisywania naszym tłumaczeń. Ilekroć coś tłumaczysz, jest to zapisywane na liście na głównym ekranie Tłumacza Google. Wystarczy dotknąć ikonę gwiazdki, aby zapisać ją w Rozmówkach.

Jak uzyskać dostęp do zapisanych tłumaczeń? W takiej sytuacji należy dotknąć ikonę menu, a następnie dotknąć ikony Rozmówki. Ikony wyszukiwania używamy, aby znaleźć określone tłumaczenie. A jeśli coś już jest nam niepotrzebne, z pomocą ikony gwiazdki usuwamy to z listy zapisanych przekładów.

Chcę wiedzieć, co mam w wiadomości tekstowej SMS

Taka sytuacja też może się zdarzyć i Tłumacz Google pędzi nam na pomoc.

Jak przetłumaczyć np. taki SMS? Wystarczy dotknąć ikonę menu, następnie Ustawienia i dotknąć tłumaczenie SMS, aby tłumacz mógł przetłumaczyć.

To nie wszystko. Mamy także możliwość tłumaczyć w Chrome. Wystarczy zaznaczyć interesujący nas tekst i wybrać tłumacza z menu kontekstowego.

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]