Nauka języka obcego to dobry pomysł na podniesienie swoich kompetencji. Dzięki językom obcym wiele spraw staje się łatwiejszymi. Podróżowanie przynosi więcej satysfakcji. Poszukiwanie pracy za granicą ze znajomością języka obcego pozwala na większą ilość ofert i lepsze stanowiska. Jakiego języka Polacy uczą się najczęściej? Najpopularniejszy jest język angielski. Całkiem wysoko w rankingu, plasują się: niemiecki, francuski, włoski, hiszpański oraz rosyjski. Jakiego języka potrzeba do komunikowania się w Norwegii? Dzięki wszechobecności angielskiego, w Norwegii można komunikować się przy jego pomocy. A czy warto uczyć się norweskiego? Nauka języka norweskiego to świetny sposób na jeszcze lepszą komunikację. Jest przydatny, gdy z Norwegią zamierzamy związać się na dłużej. Czy język norweski jest trudny? Na początku nauki jest wiele aspektów językowych do opanowania: gramatyka, wymowa, budowa zdań. Przebrnięcie przez początkowe fazy nauki pozwala na podnoszenie poziomu zaawansowania z przeczuciem, że jest coraz łatwiej. Warto nauczyć się języka norweskiego, może być dobrą lokatą na przyszłość.
Język norweski – to warto wiedzieć
Poznanie charakterystyki języka norweskiego pozwoli się z nim oswoić i ocenić czy norweski jest trudny. Elementarna wiedza o języku norweskim daje obraz języka i pomaga zrozumieć jego specyficzność.
Norweski to język z grupy skandynawskiej języków germańskich. Co ciekawe, dialekty norweskie z dialektami szwedzkimi oraz duńskimi tworzą kontinuum. Co to oznacza? Kontinuum powoduje, że użytkownicy poszczególnych języków skandynawskich mogą się wzajemnie rozumieć.
W norweskim istnieją dwa standardy piśmiennicze. Jeden to standard książkowy – bokmål, a drugi nowonorweski – nynork. Oba warianty są równoważne, jednak nynorsk wykorzystywany jest przez zaledwie 10 % społeczeństwa.
Koniecznie sprawdź: Ile zarabia tłumacz książek?
Jak uczyć się norweskiego?
Czy norweski jest trudny? Czy można się go nauczyć samodzielnie? Oczywiście, silna motywacja oraz systematyczność to dobry sposób na naukę norweskiego. Materiały edukacyjne potrafią wspierać samodzielnych uczniów. Słowniki, rozmówki oraz podręczniki do nauki norweskiego są dziś dostępne w niemal każdej księgarni. Dobrym sposobem jest oglądanie filmów i seriali skandynawskich. Daje to możliwość zapoznania się z wymową i stosowaniem wyrażeń w różnych sytuacjach.
Szkoły językowe oferują kursy norweskiego. Dobrze, gdy nauczycielami są native speakerzy. Nauczyciele, dla których norweski jest ojczysty, najlepiej potrafią przekazać wiedzę. Dobre szkoły językowe motywują uczniów, dają możliwość sprawdzenia poziomu nabytej wiedzy i wystawiają certyfikaty. Certyfikat przyda się w poszukiwaniu pracy lub kontynuowaniu nauki w innych ośrodkach edukacyjnych.
Kursy języka norweskiego online to rozwiązanie dla zabieganych. Kursy można wykonywać o dowolnej porze i w dowolnym miejscu. Kursy norweskiego online dają możliwość rozpoczęcia nauki od poziomu dopasowanego do umiejętności ucznia.
Studia wyższe to bardzo solidna dawka wiedzy. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, naucza norweskiego na kierunku filologii norweskiej. Na Uniwersytecie Gdańskim można wybrać norweski jako język wiodący na kierunkach skandynawistycznych.
Ciekawy artykuł: Umowa o współpracy z tłumaczem
Komu przyda się norweski?
Język norweski może przydać się do podróżowania. Choć Norwegowie znają angielski, pełnie satysfakcji z podróży daje znajomość ojczystego języka Norwegii. Norwegia i kraje skandynawskie są coraz częściej wybierane jako kierunek turystyczny.
Praca w Norwegi? Znajomość norweskiego pozwoli otrzymać lepsze stanowisko. A prowadzenie własnego biznesu na terenie Norwegii wiąże się z obowiązkiem znajomości norweskiego. Partner biznesowy porozumiewający się po norwesku jest o wiele bardziej poważnie traktowany przez kontrahentów.
Tłumaczenia w języku norweskim mogą być sposobem na dobrą pracę. W 2019 roku na liście tłumaczy przysięgłych z językiem norweskim, zapisanych było 19 pozycji. To pokazuje, że tłumacze norweskiego mogą być potrzebni. Znikoma ilość tłumaczy norweskiego oznacza mniejszą konkurencję. Co za tym idzie, wyższe wynagrodzenie tłumacza.
Niezależnie od celu nauki norweskiego, warto się go uczyć. Czy to wyjazd do Norwegii czy stały pobyt, znajomość norweskiego na pewno przyniesie wiele korzyści. Norweski jest językiem , który w przyszłości może nabrać na popularności. coraz więcej firm staje się partnerami biznesowymi w Polsce. Satysfakcja z przyswojenia języka obcego jest ogromna. Rozwój osobisty to zawsze dobry pomysł.
Warto wiedzieć: Jak tłumaczyć strony na iOS?