Categories Ciekawostki

Kiedy Brytyjczycy mają wolne od pracy? Lista świąt państwowych w Anglii

W zależności od regionu zamieszkania, Anglicy obchodzą od ośmiu do dziesięciu świąt państwowych w ciągu roku. Każde z nich odznacza się charakterystycznym dla tamtejszej kultury sposobem, w jakim się one odbywają.

Święta państwowe w Anglii są powszechnie określane jako dni ustawowo wolne od pracy,
a większość z nich to święta ruchome. Biorąc pod uwagę kraj ze stolicą w Londynie, w roku kalendarzowym takich przypadków jest osiem:

  • 1 stycznia: Nowy Rok (New Year’s Day)
  • Marzec lub kwiecień (19 kwietnia 2019r.): Wielki Piątek (Good Friday)
  • Marzec lub kwiecień (22 kwietnia 2019r.): Poniedziałek Wielkanocny (Easter Monday)
  • Maj (6 maja 2019r.): Pierwszy poniedziałek maja (Early May Bank Holiday)
  • Maj (27 maja 2019r.): Ostatni poniedziałek maja (Spring Bank Holiday)
  • Sierpień (26 sierpnia 2019r.): Ostatni poniedziałek sierpnia (Summer Bank Holiday)
  • 25 grudnia: Boże Narodzenie (Christmas Day)
  • 26 grudnia: Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (Boxing Day)

Nowy Rok otwierającym świętem państwowym w Anglii

Pierwsze w kalendarzu święto państwowe w Anglii. Podobnie jak w polskiej kulturze, witany jest w towarzystwie szampana i fajerwerków, a podczas zabawy Anglicy składają sobie życzenia. Największy rozgłos ma noworoczna impreza nad Tamizą w Londynie, podczas której bardzo często śpiewana jest tradycyjna szkocka pieśń ,,Auld Lang Syne”, symbolizująca pamięć o wszystkich przyjaciołach.

Tradycyjnym noworocznym obrzędem w Anglii jest otwieranie tylnych drzwi od domu, aby wypuścić i odgonić stary rok. Ponadto przez frontowe drzwi powinien wejść ciemnowłosy mężczyzna
i wnieść chleb, sól oraz węgiel. Ich znaczenie symbolizuje ciepło domowego ogniska, pożywienie
i pieniądze.

Tradycyjny Wielki Piątek

Święto państwowe w Anglii, którego nazwa może nieco dziwić, ponieważ upamiętnienie cierpień Jezusa Chrystusa nazwano ,,Good Friday”. Od wielu lat temat ten jest przedmiotem rozważań, ale oficjalnie przyjęto, iż pierwsze słowo oznacza ,,holy”, czyli ,,święty”.

Praktykujący chrześcijanie, podobnie jak to ma miejsce w naszej kulturze udają się tego dnia do kościołów i biorą udział w świątecznych nabożeństwach. Inni, korzystając z dodatkowego wolnego dnia i teoretycznie coraz ładniejszej pogody udają się na wyjazdy. Tradycja zakłada również wypieki bułeczek z ciasta drożdżowego i porzeczek, na których umieszczony jest znak krzyża.

Komercyjny Poniedziałek Wielkanocny

W rocznym kalendarzu świąt nazywany Bank Holiday. Jest świętem państwowym w Anglii, które przybrało nieco komercyjnego wymiaru, dlatego większość sklepów jest otwartych, choć instytucje cały czas nie są czynne. Dzień ten kojarzony jest przede wszystkim z wielkimi wyprzedażami.

Podobnie jak w naszej kulturze, symbolem tego dnia jest króliczek (Easter Bunny), ale w Anglii ma on inne znaczenie. Jego głównym zadaniem jest wręczanie drobnych upominków czy słodyczy dzieciom. Poniedziałek jest dniem spotkań z rodziną, odpoczynku i wspólnego spędzania czasu.

Spokojna końcówka maja

Tego dnia większość sklepów jest zamkniętych, komunikacja jeździ według rozkładów świątecznych, a ludzie nie mają obowiązku pracy czy nauki w szkołach. Z reguły jest momentem odpoczynku, relaksu czy krótkich wyjazdów (z uwagi na dłuższy weekend).

To święto państwowe w Anglii swoją genezę zawdzięcza Zesłaniu Ducha Świętego, natomiast w niektórych regionach kraju organizowane są wydarzenia lub imprezy rodzinne. Na Cooper’s Hill w Brockworth w Gloucestershire ludzie ścigają się po stromym wzgórzu, podążając za dużym okrągłym serem, natomiast w Endon w Staffordshire dobrze ubrani mężczyźni koronuję kobietę jako Well Dressing Queen.

Kolorowe zakończenie lata

Dla wielu osób oznacza zakończenie lata. Przeważnie Anglicy tego dnia odpoczywają lub wykorzystują ostatnie ciepłe dni do zadbania o rośliny w ogródkach. Niektórzy, korzystając z dobrej pogody udają się na krótkie wyjazdy, wykorzystując przedłużony weekend.

Najbardziej radosne święto państwowe w Anglii kojarzone jest z londyńskim Notting Hill Carnival, czyli ulicznym festiwalem. Ubrani w bujne i kolorowe stroje ludzie śpiewają i tańczą do muzyki granej przez zespoły perkusyjne. Pierwotnie był organizowany przez imigrantów z Karaibów,  w szczególności Trynidadu i Tobago.

Pierwszy dzień świąt pod znakiem obiadu

Główny bożonarodzeniowy zwyczaj, a więc dekorowanie choinki i domu występuje
w angielskiej kulturze tak samo, jak w polskiej. Tego dnia rodziny zasiadają do uroczystego obiadu, gdzie najczęściej spotyka się pieczonego indyka lub gęś z chlebem owsianym. Często posiłki spożywane są w restauracjach, które przygotowują specjalne oferty. Później Anglicy udają się na nabożeństwa do kościołów.

W Boże Narodzenie specjalne przemówienie wygłasza królowa Elżbieta II, życząc rodakom wszystkiego najlepszego w końcówce starego i początku nowego roku. Jej przemowa wygłaszana jest we wszystkich środkach przekazu na terenie całego kraju. To symboliczne święto państwowe w Anglii, które obchodzone jest przez zdecydowaną większość społeczeństwa.

Wyprzedażowy drugi dzień świąt

Geneza angielskiej nazwy drugiego dnia świąt sięga czasów średniowiecznych, kiedy to służby i osoby biedne otrzymywały podarunki w specjalnych pudełkach (ang. box). W tradycji tego dnia zakorzenione są masowe wyprawy na promocje do sklepów, a także wydarzenia sportowe, których jest co nie miara.

Z uwagi na ogromne zainteresowanie przecenionymi towarami, każdego roku sklepy organizują specjalne akcje rabatowe. W większości z nich ustalane są zasady zakupów w postaci ograniczonej ilości osób w jednej chwili. Z tego powodu często nazywany ,,najbardziej komercyjnym świętem państwowym w Anglii).

Święta państwowe w Anglii i w innych krajach Wielkiej Brytanii

W całej Wielkiej Brytanii przypada większa ilość dni wolnych od pracy. Święta państwowe  w Anglii wypadają osiem razy w roku, w Szkocji i Irlandii dziewięć (30 listopada – Andrzejki, a także pierwszy poniedziałek czerwca i ostatni poniedziałek października), natomiast w Irlandii Północnej – dziesięć (17 marca – Dzień Świętego Patryka).

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Czytaj również