Categories Ciekawostki

Czy francuski jest trudny?

Język francuski jest bardzo trudny. To jedna z najczęściej powtarzanych opinii na jego temat. Czy tak jest naprawdę? A może to tylko mit, jak wiele na temat niektórych języków obcych? A może właśnie, na przekór opinii, jest łatwy? Co prawda w sieci pojawia się przede wszystkim wiele artykułów o tym jak trudno jest się go nauczyć. A może by tak przewortnie zapytać, czy jest łatwy? Bo tak naprawdę czy dany język jest łatwy czy trudny zależy od punktu widzenia. I od nas samych. Jeśli naprawdę chcemy nauczyć się języka francuskiego, po prostu zróbmy to? Oto kilka słów na temat języka francuskiego.

Czy język francuski jest trudny?

Dziś znajomość języków obcych to standard. Dlatego coraz więcej z nas uczy się języków obcych. Jedni uczą się języka angielskiego, inni wolą te mniej popularne języki. A jak jest z językiem francuskim? Czy chętne się go uczymy? A może jest jednym z tych języków, których uczymy się tylko gdy musimy? Gdy z jakiś powodów jego znajomość będzie nam potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ile osób uczących się francuskiego. Jedni uczą się go, bo będą pracować we Francji, inni, bo będą tam studiować, a jeszcze inni bo podoba im się ten język. Powodów dla których się go uczymy jest naprawdę sporo. I każdy jest ważny. Bez względu na powód dla którego zaczynamy naukę języka francuskiego, warto wiedzieć o nim nieco więcej. Poznać ten piękny język, aby nauka stała się przyjemnością.

Zatem, jak w końcu jest z tym francuskim? Chcesz wiedzieć czy jest trudny do nauki? Tak naprawdę jest wiele kwestii, które powinieneś znać zanim zaczniesz się go uczyć. Wtedy sam ocenisz, czy to trudny język. Francuzi są dumni z francuskiego. Kochają go i uważają, że nikt oprócz nich nie potrafi oddać jego piękna. Do tego stopnia go uwielbiają, że został poddany ochronie prawnej. Nie było mowy o tym, aby jakieś angielskie słówka zostały przyjęte we francuskim. Jeszcze do niedawna we Francji nie dogadałeś się jeśli nie znałeś francuskiego. I do tej pory często się to zdarza. Francuzi nie lubią mówić po angielsku. Uważają go za zbyt łatwy język. Dlatego nawet dziś możesz mieć problem z dogadaniem się, jeśli nie mówisz po francusku. Co sprawia, że nauka francuskiego może być nie lada wyzwaniem? Jest wiele kwestii, które na początku nauki francuskiego mogą przyprawić o ból głowy. Sprawdźmy to.

Ciekawy artykuł dla Ciebie: Odmiany języka angielskiego

Trudny język francuski – francuska wymowa

Sama nauka języka obcego już jest wyzwaniem. Niektóre języki są łatwiejsze, inne trudniejsze. Jednak tak naprawdę wiele zależy od nas samych. Jeśli z góry założymy, że dany język jest trudny, to taki będzie. I tak samo jest z językiem francuskim. Są rzeczy, które są w nim trudne i te, które są łatwiejsze. To zupełnie normalne. I podobnie mamy w innych językach. Są takie, w których gramatyka jest łatwiejsza, a słownictwo trudne. A jak jest we francuskim? To zależy. Są rzeczy, które są w nim trudne i te, które są proste. Zwłaszcza na początku nauki francuskiego. Ale początki zawsze są trudne. Później jest już lepiej. Dlatego nie powinno nas dziwić, że takim wyzwaniem jest francuska wymowa. Co w niej tak trudnego? A to, że pisownia i wymowa to dwie różne historie. Co innego się pisze, a co innego wymawia. Nauka wymowy może naprawdę przyprawić o ból głowy. Zwłaszcza na początku nauki. Jednak można nauczyć się francuskiego, także wymowy. Rządzi się ona prostymi zadami, które warto poznać. A nawet więcej, musisz je poznać, jeśli chcesz nauczyć się mówić i czytać po francusku.

Kolejną trudnością dla nas mogą być…dźwięki. We francuskim jest bowiem wiele dźwięków, które po prostu w polskim nie występują. Dlatego jest tak trudno się ich nauczyć. To nie tylko magiczne „r”, ale o wiele więcej. Mało tego, we francuskim jest mnóstwo głosek, których my nie znamy. Nie tylko są dla nas trudne do wymówienia, ale i do wyłapania. Jak bowiem wymówić coś, czego nie słyszymy? To prawdziwe wyzwanie. Dlatego warto fonetyce poświęcić więcej czasu. Bez jej poznania możemy zapomnieć o dalszej nauce tego języka. Dlatego dobrym pomysłem są lekcje z native speakerem francuskiego. Dzięki niemu poznamy zasady wymowy i fonetyki francuskiej.

Czy francuska gramatyka jest trudna?

Wcale nie. Okazuje się, że francuska gramatyka jest prostsza niż nam się wydaje. Co na początku może sprawiać trudność? Niektórzy uważają, że odmiana czasowników. Jednak nie do końca to prawda. Owszem, zasady gramatyczne odmiany znać trzeba. Jednak większość czasowników francuskich ma regularną odmianę. I można jej się nauczyć w czasie od 5 do 30 minut. Jak w każdym języku są też i wyjątki. I tych trzeba nauczyć się na pamięć. Aby swobodnie mówić po francusku wystarczy poznać ok. 100 czasowników nieregularnych. Wśród nich jest „etre” czyli „być”. Jednak, jeśli nauczymy się ich rzetelnie, pozostaną w pamięci przez lata. Nawet po zakończeniu nauki francuskiego. Poza tym czasy we francuskim są proste i logiczne. Bo francuski ma mniej czasów niż angielski. A czasy we francuskim są inne. Tworzy się je na bazie innych. Bo jeden czas powstaje z połączenia cząstek innych czasów. Jeśli nauczymy się jednego z nich, z łatwością nauczymy się kolejnych. Co prawda we francuskim istnieje tryb łączący, którego my nie znamy, jednak można się go nauczyć. Wystarczy zrozumieć kiedy go stosujemy, a reszta przyjdzie już łatwo.

Czy znajomość innych języków pomaga w nauce francuskiego?

I tak i nie. Język francuski jest językiem romańskim. Oznacza to, że ma wiele cech wspólnych z włoskim czy hiszpańskim. Dlatego znajomość tych języków może ułatwić naukę języka francuskiego. Jednak nie tylko tych języków. Okazuje się, że francuski ma wiele wspólnego z językiem angielskim i niemieckim. Może być to zaskakujące, bo należą do zupełnie innej grupy językowej. A jednak tak jest.

Znając angielski czy niemiecki, łatwiej będzie uczyć się języka francuskiego. Dlaczego? Bo wiele słów jest bardzo podobnych w tych językach. Ma to związek z historią tych języków. Okazuje się, że to Anglicy wiele słów zapożyczyli z francuskiego. Dlatego jeśli znasz angielski, zaczynając naukę francuskiego, już na starcie masz łatwiej. Poza tym jeszcze jedną rzecz warto wiedzieć. We francuskim jest mniej słów, które używa się na co dzień. Angielski jest pod tym względem bardziej rozbudowany. Dlatego znając angielski, znajomość francuskiego przyjdzie szybciej niż myślisz. W ogóle nie jest tajemnicą, że znajomość języków ułatwia naukę kolejnych. Bo pewne zasady są już nam znane. Często wystarczy poznać różnice i nauczyć się wyjątków.

Zatem, czy francuski jest trudny? Prawda jest taka, że jest trudny. Jest znacznie trudniejszy od angielskiego. Przyzna to każdy, kto uczył się obu tych języków. O ile angielskiego można spokojnie uczyć się samodzielnie, o tyle samodzielna nauka francuskiego może być nie lada wyzwaniem. Dlatego warto pomyśleć o dobrych szkołach językowych. Bo francuskiego naprawdę warto się uczyć. To język, który daje wiele możliwości. Tym bardziej że jest mniej popularny niż język angielski. Dlatego na rynku pracy poszukiwane są osoby, które znają ten język. Bo język francuski wcale nie musi być tak trudny jak nam się wydaje. Wystarczy pokochać jego odmienność. W końcu każdy język jest trudny. Czy francuski jest trudniejszy od polskiego? Wcale nie. Tyle, że polskiego uczymy się od dziecka. Dlatego wiele jego zasad jest dla nas oczywistych. Jeśli tak samo podejdziemy do nauki francuskiego, będzie nam na pewno łatwiej. Bo francuski warto znać. To jeden z najpiękniejszych języków świata. A jego znajomość jest dziś bardzo cenna.

Może Cię także zainteresować:

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Czytaj również