Categories Edukacja

Najbardziej przyszłościowe języki obce

Dziś nauka języków obcych jest najlepszą decyzją w życiu. Znajomość języków obcych to ogromny atut na rynku pracy. Dzięki nim możemy liczyć na lepsze zarobki i pracę w dowolnym miejscu na świecie. Bo dziś znać język obcy oznacza mieć otwarte drzwi do międzynarodowej kariery. Wie o tym większość z nas. Dlatego tak chętnie uczymy się języków obcych. Bo inwestując w ich naukę, inwestujemy w siebie i w swoją przyszłość. Których języków warto się uczyć? Które z nich dają nam lepsze możliwości? Czy wciąż jest to język angielski? A może zupełnie inny? Sprawdźmy to. Oto kilka słów o tym, jakie są najbardziej przyszłościowe języki obce.

Angielski wciąż potrzebny na rynku pracy

Nie jest tajemnicą, że znajomość języka angielskiego to dziś absolutna podstawa. Bez niego trudno nam będzie odnieść sukces i znaleźć dobrą pracę. Znajomość tego języka wciąż daje nam przewagę na rynku pracy. Na szczęście większość z nas go zna. Jedni lepiej, inni nieco słabiej. Jednak wiemy, że ten język wciąż ma potencjał i warto się go uczyć. To sprawa dziś oczywista. Dlatego wciąż tak chętnie się go uczymy. Powodów jego popularności jest wiele. Jednak dziś nie wystarczy jedynie go znać. To zdecydowanie za mało w obecnych czasach i realiach rynku pracy. Dziś jego poziom lingwistyczny powinien być biegły. Tylko takie osoby mają większe szanse na lepszą pracę i świetne zarobki. Dziś świat potrzebuje osób, które biegle znają ten język. Dlaczego? Bo tak naprawdę cały świat mówi po angielsku. Dlatego znajomość angielskiego powinna być wybitna. Na szczęście dziś mamy mnóstwo możliwości, aby się go uczyć. Dlatego wciąż warto się go nauczyć. To język, który nadal ma potencjał. A jakich języków najczęściej się uczymy, oprócz angielskiego?

Polecany artykuł dla Ciebie: Ile stron dziennie tłumaczy tłumacz?

Jakie języki obce wybieramy dziś do nauki?

O tym, że języków obcych warto się uczyć już wiemy. Czy są jednak takie, które lubimy bardziej? Z badań wynika, że około 40% Polaków zna przynajmniej jeden język obcy. Niestety prawie tyle samo z nas nie zna żadnego języka, poza ojczystym polskim. Tylko 15% z nas zna dwa języki obce. To naprawdę niewiele, naprawdę. Jednak, gdy przyjrzymy się poziomowi tych języków jest już nieco lepiej. Otóż, dobrze zna język angielski aż 60% z nas, język niemiecki zaś około 40% osób. Nie jest zatem tak źle jak mogłoby się wydawać. Pozostałe języki, jak język rosyjski, język francuski, język włoski czy język hiszpański są daleko w tyle. Gdzie najczęściej uczymy się języków obcych? Oczywiście w szkole. Po jej ukończeniu, niewielu z nas kontynuuje jego naukę. Zwykle są to kursy językowe. I najczęściej robimy to z powodu pracy, a nie dla samych siebie. A szkoda. Bo praca jest ważna, ale nie najważniejsza. Tymczasem wymagania pracodawców są ogromne.

Dziś nie wystarczy jakaś znajomość języka obcego. Tylko najlepsi mogą liczyć na pracę w najlepszych firmach na rynku. I to w każdej branży. Warto jednak wiedzieć, jakiego języka warto się uczyć. Są bowiem takie, których znajomość daje nam przewagę na rynku pracy i pomoże nam odnieść sukces. I to w każdej branży biznesowej. Dziś chyba nikt nie wyobraża sobie, że odniesie sukces w biznesie znając tylko język ojczysty. I to bez względu na to, czy prowadzisz własną firmę, czy jesteś zatrudniony w niej. Znajomość języków partnerów biznesowych jest bowiem kluczem do sukcesu. Zatem, które języki obce nam w tym pomogą?

Najbardziej potrzebne języki obce na rynku pracy

To, że języki obce warto znać wie każdy. Dzięki temu możemy liczyć na lepsze oferty pracy. I to nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Osoby znające języki obce mają po prostu lepiej w życiu. Wie o tym każdy, kto zna choć jeden język obcy. Czy jednak wszystkie są tak samo popularne? Czy samo posługiwanie się językiem obcym daje nam dziś przewagę? Otóż, nie. W które z nich zatem warto zainwestować, aby nie mieć problemu ze znalezieniem atrakcyjnej pracy? To języki mniej popularne. Jakie? Te, których nauka stanowi nie lada wyzwanie. Zatem, których z nich warto się uczyć? Czy są to języki naszych sąsiadów, czy bardziej egzotyczne? I tak i nie.

Z jednej strony znajomość każdego języka obcego to atut, a już języka angielskiego to podstawa. Język angielski jest językiem, którym mówi cały świat. Zatem, my również powinniśmy. Jednak sama znajomość angielskiego to obecnie za mało, gdy chcemy znaleźć pracę. Warto też znać dodatkowy język obcy. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się na przykład języki skandynawskie. I to nie tylko język szwedzki, także norweski. Ale to nie koniec. Równie popularne są dziś takie języki jak arabski czy hindi. Jakie inne języki są najbardziej pożądane na rynku pracy? Które z nich mają potencjał?

Język niemiecki i rosyjski – wciąż poszukiwane języki obce

Z racji sąsiedztwa i kontaktów biznesowych warto znać języki naszych sąsiadów, czyli język niemiecki i język rosyjski. Bo dziś nie tylko angielski się liczy. Te dwa języki także mają przyszłość i potencjał. Okazuje się, że ich biegła znajomość ułatwi nam wiele. Nie tylko oznacza lepszą pracę i nowe kontakty biznesowe. To bardzo ważne, gdyż zarówno Niemcy jak i Rosja są poważnym partnerem gospodarczym w naszej części świata. Oba z tych języków odgrywają ogromną rolę gospodarczą. W języku niemieckim możemy porozumieć się nie tylko w Niemczech, ale i wielu innych krajach. Znajomość rosyjskiego zaś daje nam możliwość nawiązania kontaktów z takimi krajami jak Ukraina czy Białoruś. To ogromny rynek, o którym wiele osób zapomina. Powodem jest zwykle niechęć do języka rosyjskiego, a to błąd. Okazuje się, że dobra znajomość rosyjskiego znów otwiera wiele drzwi w biznesie.

Język chiński ma ogromny potencjał

Kolejnym językiem obcym, którego dziś warto się uczyć jest język chiński. Trudno się w sumie temu dziwić. W końcu gospodarka Chin jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. Firmy z Chin zakładają swoje oddziały i file także w Polsce. Dlatego praca dla osób znających ten język jest i będzie. Co prawda nauka języka chińskiego do łatwych nie należy, jednak warto ją podjąć. Dzięki niemu rozwój kariery zawodowej mamy zagwarantowany. A z tym wiążą się lepsze zarobki i możliwość pracy za granicą. A właściwie w dowolnym miejscu na świecie. Nauka tego języka daje nam tak duże możliwości, że nawet nie jesteśmy w stanie ich oszacować. Wystarczy tylko wspomnieć, że język chiński jest najczęściej używanym językiem świata. Może brzmi to zaskakująco, ale taka jest prawda. Dlatego warto nauczyć się języka chińskiego, bo to naprawdę opłacalne. Tym bardziej, że umiejętność posługiwania się tym językiem wpisana w naszym CV jest dokładnie tym, czego poszukują specjaliści HR.

Jak widać nie ma jednego języka, który ma przyszłość. Tym bardziej, że tendencje co pewien czas się zmieniają. Bo tak naprawdę każdy język ma potencjał i moc, która ułatwia nam życie. Warto wybrać ten, który da nam najwięcej możliwości. Bo nauka języków obcych to zawsze dobra inwestycja. Wie o tym każdy, kto włada choć jednym z nich. Umiejętność posługiwania się językiem obcym daje nam wolność, moc i pewność siebie. Już wiemy, które z nich należą do najpopularniejszych języków obcych. Nie oznacza to oczywiście, że tylko tych należy się uczyć. Bo każdego języka obcego uczyć się warto. A to, który z nich daje nam największe możliwości pracy i kariery, zależy tylko od nas samych. Bo najlepsze perspektywy mają osoby, które władają kilkoma językami. Znajomość drugiego języka stawia nas w dużo lepszej sytuacji niż znajomość tylko jednego z nich. Dzięki tym umiejętnościom językowym, świat stoi przed nami otworem.

Może Cię także zainteresować:

 

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]

Czytaj również