Jaki jest najłatwiejszy język do nauki dla Polaków? To interesujące pytanie. Szczególnie godne uwagi przez każdą osobę, która na poważnie podchodzi do tematu nauki języków obcych. Na pewno wielokrotnie słyszałeś od kogoś lub gdzieś, że język X jest łatwiejszy od języka Y, kiedy język A jest trudniejszy od języka B. Trzeba jednak powiedzieć, że dany język – na przykład język hiszpański, język rosyjski czy język włoski lub chiński – dla Ciebie może nie stanowić problemu, ale już dla kogoś innego tak. Czy chodzi więc tu wyłącznie o zdolności i talent do nauki języków, a może wpływają na to inne czynniki. Jeżeli tak, to jakie? Sprawdźmy!
Jakiego języka warto się uczyć?
Japoński pisarz, eseista i tłumacz Haruki Murakami jest zdania, że „nauka nowego języka jest jak stanie się nowym człowiekiem„. Amerykańska dziennikarka Flora Lewis powiedziała kiedyś, iż „nauka nowego języka to nie tylko nauka innych słów określających te same rzeczy, to nowy sposób myślenia o różnych sprawach”. Jest też takie przysłowie czeskie, które mówi: „iloma językami mówisz – tyle razy żyjesz. Jeśli znasz tylko jeden, żyjesz tylko raz”. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że nauka języków obcych popłaca. Warto znać języki świata. Ich znajomość sprawia, że możesz porozumieć się z mieszkańcami innych państw. masz możliwość nawiązać prawdziwe przyjaźnie z ludźmi z innych kultur, czytasz ulubioną poetkę czy popularnego pisarza w jego języku ojczystym. Znajomość języków obcych przekłada się też na Twoje życie zawodowe. Jak pokazują badania, łatwiej dostać pracę. Co więcej, przekłada się to na wyższe zarobki.
A jakiego języka warto się uczyć? Języka francuskiego, języka niemieckiego, języka szwedzkiego, łaciny, a może języka arabskiego? Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi. Co najwyżej można powiedzieć, to zależy… Od tego, ile masz lat, czy jesteś studentem, jaki masz zawód czy do czego potrzebny jest Ci język obcy. Nie zawsze najłatwiejszy język do nauki jest tym, który może przynieść Ci pożądane rezultaty. Spójrz więc na sprawę praktycznie. Załóżmy, że jesteś studentem na kierunku zarządzanie. Zapewne w przyszłości będziesz pracował z ludźmi, podróżował. W takiej sytuacji warto zwrócić uwagę na współczesny Lingua Franca, język angielski, ale i przyjrzeć się rankingowi Ethnologue, który pokazuje najczęściej używane języki świata. Jakie to języki? W edycji z 2020 roku są to: angielski, język chiński (mandaryński), hindi, hiszpański, język francuski, język arabski, język bengalski, język rosyjski, język portugalski i język indonezyjski. Jeżeli chcesz wykonywać jakąś pracę związaną z działaniami w sieci prześledź też dane Internet World Stats. W jakim celu? Statystyki takie dadzą Ci wskazówkę, w jakim języku mówi świat wirtualny. A tu okazuje się, że ponad połowa użytkowników pochodzi z Azji. Z kolei myśląc o emigracji do jednego z naszych sąsiadów weź pod uwagę język słowacki czy w ogóle języki słowiańskie. Ucz się tego, co realne pomoże Ci rozwijać się, osiągać cele czy mieć lepsze życie.
Artykuły polecane dla Ciebie:
- „Lokalizacja oprogramowania”
- „Jakie są rodzaje tłumaczeń pisemnych?”
- „Jak tłumaczyć z polskiego na angielski?”
- „Jak tłumaczyć piosenki?”
Co jest najbardziej problematyczne podczas uczenia się języka obcego?
Gramatyka, słownictwo, a może odmiana jakiś czasowników? Różne języki postawią przed Tobą różne problemy. Nawet najłatwiejszy język świata ma jakieś trudności, z którymi trzeba sobie poradzić. Aby osiągnąć bardzo dobry poziom językowy czy wręcz biegłość jak w przypadku języka ojczystego (języka polskiego), nie uciekniesz od nauki. Alfabet, wymowa, gramatyczny poziom, specjalistyczne pojęcia. To wszystko i o wiele więcej trzeba zgłębić i przyswoić, aby powiedzieć, tak znam ten język obcy.
Co jest więc najbardziej problematyczne podczas uczenia się języka obcego?
- Gramatyka. Nie ważne czy jest to najtrudniejszy język czy ten najłatwiejszy. Proces gramatyczny nie należy do najprzyjemniejszych. To świat zasad i reguł. Czasem trzeba je wkuć, a czasem poznać główną zasadę. Jeżeli chcesz uczyć się języka obcego to zwykle ta jedna z tych bardziej problematycznych kwestii.
- Wymowa. Nawet najłatwiejsze język obce mogą sprawić kłopoty. Jeżeli chcesz nauczyć się języka trzeba poświęcić temu aspektowi czas. Poza tym należy ćwiczyć!
- Pisownia. Do biegłej znajomości języka będziesz potrzebował nauczyć się też pisać. Weź więc pod uwagę jak wygląda alfabet danego języka. Norweski, duński czy język czeski to nie nauka chińskiego, hindi czy hebrajskiego. Automatycznie stawiasz się przed trudniejszym zadaniem.
- Skupienie się na nauce. Nie ważne czy to najtrudniejszy język świata, ten należący do najpopularniejszych języków czy taki wchodzący do grupy języków słowiańskich. Jeżeli w trakcie nauki nie będziesz skupiał się na danej lekcji, nie nauczysz się niczego. Nie trać się godzin nauki na bezproduktywność. Każdego języka da się nauczyć, o ile poświęci się mu uwagę, a czas na naukę będzie w 100% czasem na naukę.
- Regularność. Na nic nie zda Ci się świetny nauczyciel, renomowana szkoła języków obcych czy najdroższe podręczniki. Niech to będzie język najłatwiejszy do nauki czy należy do grupy języków spokrewnionych z polskim. Bez codziennego poświęcania mu czasu nie zgłębisz go i nie zrobisz postępu.
- Stopień trudności danego języka. Pewnych języków Polak nauczy się najłatwiej. Są też i takie, które należą do grupy językowej powszechnie uważanej za najtrudniejsze. Myśląc o nauce konkretnego z nich warto wziąć ten czynnik pod uwagę.
- Twoja chęć do nauki. Jak to? Choć często chcemy uczyć się języka obcego, nasze chęci można opisać jako słomiany zapał. Tymczasem proces nauki wymaga tego, aby dzień po dniu wykrzesywać z siebie energię i chęci do nauki. Warto więc do decyzji o podjęciu nauki jednego języka czy dwóch języków obcych podejść na spokojnie. Upewnij się, że chcesz tego.
Najłatwiejsze języki do nauki dla Polaków
Jakie są najłatwiejsze języki do nauki dla Polaków? Wśród nich znajdziesz najpopularniejszy język na świecie? Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy listę języków, które powszechnie uważane są za łatwe dla użytkowników języka polskiego. Co więcej, często się ich uczymy!
- Język angielski. Współczesny Lingua Franca jest dla nas łatwy, chętnie się go uczymy. Pomaga w nauce, karierze zawodowej i podróżach.
- Język francuski. Według wyliczeń Ethnologue to 5. najczęściej używany język świata. Posługuje się nim około 277 milionów ludzi.
- Język hiszpański. 4. najczęściej używany język na naszej planecie. Mówi w nim 538 milionów osób.
- Język włoski. W Polsce ma wiele fanek i fanów. Chętnie się go uczymy i należy do jednych z łatwiejszych dla nas.
- Trzeba tu wymienić też słowacki i czeski. Podobieństwo języków odgrywa bardzo dużą rolę.
- Nie może tu zabraknąć języka rosyjskiego.To 8. najczęściej używany język świata. Ma około 258 milionów użytkowników.
- Wbrew pozorom szwedzki jest także dość szybki do przyswojenia.
- Swahili jest także często wymieniany jako jeden z najłatwiejszych do nauki języków dla Polaków.
Zawsze też miej na uwadze, że język obcy, którego się uczysz musi być interesujący dla Ciebie (bo czytasz powieści z tego kraju, słuchasz muzyki danej kultury czy masz chłopaka pochodzącego z tego państwa), praktyczny i wiązać się z jakimś celem. O wiele łatwiej będzie Ci utrzymać regularną naukę, kiedy masz większy cel. Frank Smith powiedział: „znajomość jednego języka stawia cię w korytarzu życia. Dwa języki otwierają wszystkie drzwi na twojej drodze„. Już wybrałeś język obcy do nauki? Trzymamy za Ciebie kciuki!